ביטוח הבריאות לעובדים זרים: החוק, הזכויות והשיקולים ברכישת הביטוח

דרור כהן
דרור כהן

פברואר 28, 2023

בשנים האחרונות חלו שינויים מהותיים בתנאי העבודה של העובדים הזרים בישראל. בין השינויים הללו ניתן למצוא את החלת חוק זכויות האדם וכבוד האדם על עובדים זרים, המחייב את מעסיקיהם להשיג עבורם כיסוי ביטוחי בריאות. זאת בנוסף לכך שבישראל, במקרים של מקרי חירום רפואיים, כל אדם זכאי לקבל טיפול מציל חיים ללא קשר למצבו הביטוחי. עם זאת, מי שאין לו ביטוח יהיה אחראי לכיסוי העלויות הגבוהות של טיפולים אלו.

כל הדברים המהותיים בביטוח עובדים זרים בישראל

עובדים זרים זכאים לביטוח בריאות בסיסי מטעם מעסיקם, ללא קשר לשאלה אם הם מועסקים כחוק בארץ או לא. בעוד שעובדים זרים אינם נחשבים תושבי הארץ, חלה על המעסיק חובה לרכוש לעובד ביטוח בריאות פרטי על חשבונו. ביטוח זה חייב לעמוד בתנאי צו עובדים זרים.

עובדים זרים זכאים כוללים כל עובד שאינו אזרח או תושב ישראל, לרבות פליטים.

ביטוח בריאות

צו העובדים הזרים

בואו נתחיל מההתחלה- על פי החוק בישראל, מי נכנס לקטגוריה של עובד זר? 

עובד זר הוא אדם שאינו אזרח או תושב ישראל. כדי לעבוד כחוק בישראל, מי שאינם אזרחים חייבים להחזיק ברישיון עבודה מתאים ובחותמת אשרה בדרכון, ללא קשר לאופי העבודה שהם מבצעים.

בשנת 2001 הורה שר הבריאות לעובדים זרים לקבל ביטוח רפואי. שינוי בצו עובדים זרים בשנת 2018 הכריז כי פוליסת ביטוח רפואי לעובד זר, הנערך על ידי מעסיקו, חייבת לספק לעובד את כל שירותי הבריאות למשך תקופת העסקתו ותקופה נוספת של 90 יום. 

על פי חוק זה, כל אדם המעסיק עובד זר מחויב לספק לעובדו ביטוח שוטף. ביטוח זה מכסה הוצאות רפואיות כגון רופאים מומחים, רופאי משפחה, תרופות שנקבעו, סריקות CT, צילומי רנטגן, אשפוז, שירותי אמבולנס, ביטוח אובדן כושר עבודה, טיפולי שיניים, חיסונים, בריאות האישה והחזרת שרידים או כרטיסי טיסה לארץ מולדתם במקרה של מוות. 

קבל הצעת מחיר לביטוח עובדים זרים חינם.

השאר את הפרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם.

מה מכסה ביטוח עובדים זרים?

פוליסת ביטוח הבריאות הבסיסית לעובדים זרים מכסה ניתוחים, טיפול ראשוני, ביקורי רופא מומחה, ביקורים בבית חולים ובחדרי מיון, בדיקות אבחון, חיסונים ועוד, אם כי אינה מכסה לידה, שירותים פסיכולוגיים, בדיקות גנטיות, מצבים רפואיים קיימים, או טיפולים לאימפוטנציה או פוריות.

ובדומה לביטוח תאונות אישיות, גם טיפולים הנדרשים כתוצאה מתאונת דרכים או עבודה אינם מכוסים בפוליסה, שכן הם ממומנים על ידי המוסד לביטוח לאומי. ניתן לנכות משכרו של העובד עד שליש מעלות פוליסת הביטוח, כאשר לעובדים זרים בסיעוד מתירים ניכויים גבוהים יותר.

כמו כן, ילדים של עובדים זרים יכולים להירשם גם לתכנית ביטוח רפואי הניתנת בהסדר של המדינה עם קופת חולים מאוחדת. 

הביטוח גם מגן על המעסיק שכן ייתכן שהעובד אינו מודע לכל מצב בריאותי קיים שיכול להשפיע על עבודתו. המעסיק אחראי לדאוג לכך שלעובד הזר יש ביטוח והוא נושא את תעודת הביטוח בעת ביקור הרופאים. חלק מהחברות מספקות גישה לקופות החולים באמצעות כרטיס מגנטי, בעוד אחרות מפנה את עובדיהן לרופאים פרטיים, וחלק מהחברות מציעות שילוב של שניהם.

איך התהליך עובד?

החוק בישראל קובע שעובדים זרים חייבים בביטוח בריאות, ואי עמידה בחוק עלולה לגרור קנסות ועונשים משמעותיים. מעסיקים נדרשים להפריש סכום להוצאות הביטוח, אך חשוב לדעת כי לא חוקי לגבות יותר מ-25% משכר העובד לכיסוי עלויות ביטוח זה.

על העובדים הזרים לבחור מבטח רפואי בעל רישיון בתוקף ממשרד האוצר ולמלא טופס הרשמה, לקופת חולים בשפת האם שלהם. טופס זה מכיל שאלון רפואי המבסס את עלויות הביטוח ומבטיח הגנה בריאותית מלאה. הפוליסה הנרכשת תהיה בתוקף לשנה, ונדרש להתחיל את תהליך החידוש לא פחות משלושה חודשים לפני תום הפוליסה. 

כמו כן חשוב לדעת כי גם פוליסות ביטוח העובדים הזרים עצמן כוללות מסמכי ביטוח בריאות בשפת האם של העובדים והעובדות, המבטיחות שהם מבינים את הכיסוי שהם מקבלים.

קבל הצעת מחיר לביטוח עובדים זרים חינם.

השאר את הפרטים ואחד מנציגנו יחזרו אליך בהקדם.

מה חשוב לבדוק בבחירת פוליסה?

כדי לבחור את פוליסת ביטוח הבריאות הנכונה, חיוני להקפיד על מספר כללים מסוימים. 

הכלל הראשון הוא בחירת מבטח מורשה, בעל רישיון למכור פוליסות ביטוח בריאות לעובדים זרים. לרוב ניתן לבדוק זאת על ידי חיפוש מהיר באינטרנט של שם החברה המציעה.

חשוב לדעת כי ישנם שני סוגים של פוליסות ביטוח: פוליסות מינימום ופוליסות מורחבות. 

יש לוודא שדרישות המינימום על פי חוק כלולות בכל פוליסה. כמו כן, חשוב לבחון את הרחבת הפוליסה, לרבות הכיסויים הרלוונטיים ועלותם, המגבלות וגובה ההשתתפות הנדרשת. 

זכרו כי אין תקופת הכשרה לפוליסות בריאות לעובדים זרים, לכן מיד בעת רכישת ואישור הפוליסה העובד יהיה מבוטח ולכם יהיה ראש שקט.

לאור זאת, כדאי לוודא כי ביטוחי הבריאות שתרכשו יהיו רק מסוכנויות ביטוח מורשות וכן שבדקתם שהפוליסה תכסה את כלל צרכי העובד שלכם בשגרה ובחירום.

עלות הביטוח הרפואי לעובד זר

חברות הביטוח בדומה לביטוח מנהלים וחיים, מתחרות קשות על פוליסות ביטוח עובדים זרים ועל כן חשוב לבצע מחקר שוק מעמיק שיאפשר להשוות מחירים ושירותים המוצעים בפוליסות ביטוח עובדים זרים. פוליסות זולות יותר עשויות שלא לכלול טיפולים חיוניים, ולכן חשוב לבחור בחברת ביטוח מוכרת ומומלצת. עם זאת, כמה חברות קטנות יותר עשויות להציע תמורה טובה יותר באותו מחיר.

באופן רחב כדאי לדעת כי העלות של ביטוח רפואי לעובד זר היא בדרך כלל בסביבות $2 ליום. לפי תזכיר משנת 2020 ממחלקת שירותי העובדים הממשלתיים, מעסיק יכול לנכות מחצית מפרמיית הביטוח הרפואי של העובד משכרו. ניכוי זה מוגבל ל-146.55 ₪ לחודש החל מינואר 2022.

לסיכום

מתן ביטוח בריאות לעובדים זרים בישראל הוא חובה על פי חוק, והמעסיקים מחויבים לרכוש חבילות ביטוח המכסות מגוון טיפולים ושירותים רפואיים. קיימת תחרות בין חברות הביטוח ולכן חשוב לבצע מחקר שוק כדי למצוא חברה מוכרת ומומלצת המציעה כיסוי מקיף. מעבר לכך שאי ציות לחוק עלול לגרור קנסות ועונשים כבדים, ובעוד שטיפול רפואי חירום זמין ללא קשר למצב הביטוח, העלויות של טיפול חירום וטיפולים שגרתיים עשויות להיות יקרות מאוד הן למעסיק והן לעובד ועל כן ביטוח הבריאות לעובד הזר הוא ביטוח הכרחי וחשוב.

בסך הכל, תנאי העסקתם של עובדים זרים בישראל עברו שינויים משמעותיים, לרבות החלת חוקי זכויות האדם וכבוד, דבר אשר מצביע על שינוי מבורך של המדינה בגישה כלפי עובדים זרים ותרומתם למשק הישראלי ככלל ולמעסיקים בארץ בפרט.

דרור כהן
דרור כהן

מייסד האתר

“דרור הוא מומחה ותיק עם למעלה מ-10 שנות ניסיון בענף. הוא בעל תואר במימון וסייע לאינספור אנשים ועסקים לנווט בעולם הביטוח המורכב. התשוקה של דרור ללמד אחרים על חשיבות של כיסוי ביטוחי נכון הובילה אותו לפתוח את הבלוג “סוכן ביטוח”, שבו הוא חולק את התובנות שלו, עדכוני התעשייה וטיפים כיצד לקבל החלטות ביטוח מושכלות. עם הידע המעמיק שלו וסגנון הכתיבה הקל להבנה, דרור ביסס את עמו כקול מהימן בקהילת הביטוח.”

קבל הצעת ביטוח מסוכן ביטוח מורשה
בריאות
דירה
חקלאי
יהלומים
ימי
רכב
בריאות
× דבר עם סוכן ביטוח
דילוג לתוכן