ביטוח דירה: מדריך מקיף – הגנה על הבית שלך

דרור כהן
דרור כהן

פברואר 28, 2023

ביטוח דירה, הוא סוג של פוליסת ביטוח המגנה על בעלי דירה מפני הפסדים כספיים עקב נזק או אובדן לרכושם. זוהי הגנה חיונית שכל בעל בית צריך לשקול להגן על ההשקעה והחפצים האישיים שלו. 

לפי נתוני משרד האוצר, כ-1.2 מיליון משקי בית בישראל, המהווים כ-55% מכלל משקי הבית, רכשו ביטוח דירה, מה שהופך אותו לאחד מסוגי הביטוח הנפוצים בארץ.

במאמר זה נדון מהו ביטוח דירה, מה הוא מכסה, כיצד ניתן לרכוש אותו ואילו סוגי ביטוח דירה ניתן לרכוש.

אז מהו בעצם ביטוח דירה?

ביטוח דירה הוא סוג של פוליסת ביטוח המגנה על הבית והחפצים האישיים שלך מפני נזקים, גניבות ואסונות אחרים. ביטוח דירה מתחלק בדרך כלל לשתי קטגוריות עיקריות: כיסוי רכוש וכיסוי חבות. כיסוי רכוש מגן על הבית והחפצים האישיים שלך, בעוד שכיסוי אחריות מגן עליך במקרה שמישהו נפגע ברכוש שלך. אם אתם עובדים מהדירה שלכם, ביטוח משרד עשוי להיות רלוונטי עבורכם.

כמו בכל פוליסת ביטוח, המבוטח משלם פרמיה קבועה מראש לחברת הביטוח, אשר לאחר מכן מסכימה לשלם אם וכאשר יתרחשו הסיכונים המפורטים בפוליסה.

עבור ביטוח דירה יכולה חברת הביטוח להחליט האם לתקן כל נזק שנגרם לדירה או לתכולתה, לשלם את שווי הנזק במזומן או להחליף את תכולת/חלקי הדירה בחומרים בעלי איכות וסוג דומים.

ביטוח דירה מקיף מחייב לרוב את בעל הפוליסה לכסות חלק מעלות התיקון במקרה של נזק.

ביטוח הבית

סוגי הכיסויים בביטוח דירה

בכל הנוגע לביטוח דירה, ישנם שני סוגי כיסויים עיקריים: ביטוח תכולה וביטוח מבנה. אם אדם בוחר רק בביטוח תכולה, עליו להבין כי הוא לא יהיה מכוסה עבור כל נזק או הרס שייגרמו למבנה עצמו. למשל, אם יש פריצה, ביטוח התכולה יספק כיסוי לכל חפץ שנגנב, אבל מה לגבי הנזק למבנה עצמו, כמו דלת או חלון שנשברו? ביטוח מבנה, לעומת זאת, מעניק כיסוי לנזק שנגרם למבנה הדירה הכולל בין היתר את: הרצפה, התקרה, הקירות, הגג ותשתיות הבניין כמו מתקני אינסטלציה, טלפון וחשמל. במקרה של נזק שנגרם מפריצה או ממעשי זדון, ביטוח מבנה מספק גם כיסוי.

קבל הצעת מחיר לביטוח דירה חינם.

השאר את הפרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם.

מה מכסה ביטוח הדירה?

פוליסות ביטוח דירה יכולות להשתנות במה שהן מכסות, אך רוב הפוליסות מכסות בדרך כלל את הדברים הבאים:

  • נזק לרכוש: כולל נזק לבית בדומה לביטוח תכשיטים ולחפצים האישיים כמו של בני הבית מאירועים כמו שריפה, גניבה, ונדליזם ואסונות טבע כמו רעידות אדמה, הוריקנים ושיטפונות.
  • הוצאות מחיה: כיסוי זה מאפשר הגנה במידה ואינך יכול לגור בביתך עקב נזק ונדרש ללון כחלופה בבית מלון או לשכור בית אחר בזמן תיקון הבית שלך.

ובהרחבה, פוליסת ביטוח מבנה הינה פוליסה סטנדרטית העוקבת אחר נוסחה ספציפית המפורטת בתקנות. היא מספקת כיסוי למבנה הדירה או הבית המוזכרים במפרט, המשמש בעיקר למגורים. זה כולל מרפסות, צנרת (כולל צנרת גז), מתקני ביוב ואינסטלציה, מתקני חימום, מערכות מיזוג אוויר, מערכות חימום מים סולאריים, מתקני טלפון וחשמל, שערים, גדרות, כבישים סלולים השייכים לדירה, וכל חלקי הקבע של הדירה. תוכלו למצוא מידע מפורט יותר על ביטוח מוצרי חשמל. דירה או כאלה המחוברים אליה באמצעות חיבור קבוע. במידה והדירה ממוקמת בבית משותף, הפוליסה כוללת גם כיסוי לחלקו של המבוטח ברכוש המשותף וכן כל הצמדות מיוחדות שיש לדירה כגון מחסן.

פוליסת הביטוח מכסה את המבוטח במקרים המפורטים בפוליסה, לרבות נזקים הנגרמים מאש, ברקים, רעמים ועשן, כל עוד מדובר בתופעה חריגה ולא באירוע רגיל. זה מכסה גם פיצוצים או הצתות, רוח שמהירותה עולה על 30 קשר, לרבות גשם שיורד באותו זמן, שלג או ברד (למעט מי גשמים שדולפים דרך הקירות או התקרה או נספגים על ידם), הצפות או הצפות ממים חיצוניים. כלי טיס נופלים או חפצים נופלים מכלי טיס, רעידות או רעש הנגרמים מכלי טיס, מגע או התנגשות של כלי רכב בדירה, וכל מקרה אחר הכלול בפוליסה.

איך לקנות ביטוח דירה?

רכישת ביטוח דירה יכולה להיות תהליך מסובך, אך יש כמה צעדים שתוכל לנקוט כדי להקל עליו:

  • קבע כמה כיסוי אתה צריך: זה יהיה תלוי בערך הבית והחפצים האישיים שלך, כמו גם ברמת הסיכון שלך (מגורים באזור שנחשב מסוכן וכו’).
  • חפש והשווה: קבל הצעות מחיר ממספר חברות ביטוח כדי למצוא את הכיסוי הטוב ביותר במחיר הטוב ביותר. ניתן להשוות בין החברות השונות באתרי השוואת מחירים באינטרנט ואף לקבל את הצעות מחיר בשליחת בקשה מהירה אונליין או בשיחת טלפון קצרה.

חברות הביטוח רבות וכולן רוצות להוסיף אותך לרשימת הלקוחות שלהן, דאג להשוות עלויות ובמידת הצורך, גם להתמקח.

  • קרא בעיון את הפוליסה: וודא שאתה מבין מה מכוסה ומה לא מכוסה, כמו גם מה גובה ההשתתפות העצמית הנדרשת בכל מקרה או אם קיימות מגבלות לכיסויים השונים.
  • שקול כיסוי נוסף: בהתאם לרמת הסיכון שלך, ייתכן שתצטרך כיסוי נוסף עבור דברים כמו שיטפון, רעידת אדמה או גיבוי ביוב.
  • אגד את הפוליסות שלך: ייתכן שתוכל לחסוך כסף על ידי שילוב ביטוח הדירה שלך עם סוגים אחרים של ביטוח, כגון ביטוח רכב.

לאחר הרכישה חשוב לשמור את פרטי הפוליסה שרכשת באופן נגיש ולוודא כי במידה וביצעת שינויים, הן במבנה והן בתכולתו, תבצע עדכון בהתאם גם בפוליסה שרכשת.

את כלל הדברים המפורטים לעיל ניתן כמובן לבצע באופן עצמאי, או במידת הצורך, להיעזר בסוכן ביטוח מומלץ או יועצת ביטוחים מוסמכת שתעשה סדר באפשרויות הקיימות, תסביר על הכיסויים השונים ותעזור ברכישת הפוליסה ואף בהפעלתה בזמן אמת.  חשוב לוודא כי קיים רישיון בתוקף ליועץ/ת הנבחרים.

קבל הצעת מחיר לביטוח דירה חינם.

השאר את הפרטים ואחד מנציגנו יחזרו אליך בהקדם.

לסיכום

ביטוח דירה הוא השקעה מכרעת לבעלי בתים כדי להגן על רכושם מפני נזקים או הרס בלתי צפויים. הבנת סוגי הכיסויים השונים הזמינים היא חיונית, מכיוון שהיא מבטיחה שבעל הביטוח מוגן כראוי בכל מצב מצער שעלול להתרחש. 

בעוד שביטוח התכולה הוא חיוני לכיסוי חפצים גנובים, ביטוח מבנה מספק כיסוי לנזק שנגרם לתשתית המבנה, לרבות הקירות, הגג ומתקני האינסטלציה. פוליסת הדירה הינה פוליסה סטנדרטית המכסה את המבוטח לאירועים ספציפיים המפורטים בפוליסה כגון אש, ברקים, רעמים ועוד. 

בסופו של דבר, בעלי בתים צריכים לשקול להשקיע הן בביטוח תכולה והן בביטוח מבנה כדי להבטיח שהם מוגנים באופן מלא בכל מקרה של אירוע ובעיקר, כדי לישון בשקט בלילה.

דרור כהן
דרור כהן

מייסד האתר

“דרור הוא מומחה ותיק עם למעלה מ-10 שנות ניסיון בענף. הוא בעל תואר במימון וסייע לאינספור אנשים ועסקים לנווט בעולם הביטוח המורכב. התשוקה של דרור ללמד אחרים על חשיבות של כיסוי ביטוחי נכון הובילה אותו לפתוח את הבלוג “סוכן ביטוח”, שבו הוא חולק את התובנות שלו, עדכוני התעשייה וטיפים כיצד לקבל החלטות ביטוח מושכלות. עם הידע המעמיק שלו וסגנון הכתיבה הקל להבנה, דרור ביסס את עמו כקול מהימן בקהילת הביטוח.”

קבל הצעת ביטוח מסוכן ביטוח מורשה
בריאות
דירה
חקלאי
יהלומים
ימי
רכב
בריאות
× דבר עם סוכן ביטוח
דילוג לתוכן